SKŁADNIKI:
- 500g szparagów białych
- 500g szparagów zielonych
- 10 szklanek bulionu
- 3 duże ziemniaki
- ok 250g włoszczyzny (marchew,pietruszka,seler)
- 1 duża cebula
- 2 żółtka
- 2 listki laurowe
- cukier, sól, pieprz do smaku
SZPARAGI są warzywem cenionym ze względu na walory smakowe i lekkostrawność, przy czym jadalne są młode pędy. W ofercie obecne są białe i zielone wypustki, które mimo różnic są pędami tego samego gatunku. Różna barwa wypustek wynika z różnego sposobu uprawy – zielone wypustki wyrastają nad powierzchnię gruntu, a białe rosną przysypane ziemią. Jest to także roślina ozdobna i lecznicza. Traktowany jako afrodyzjak, ale też ma działanie moczopędne, ułatwiające defekację, hipotensyjne (tj. obniżające nadciśnienie tętnicze – dzięki poprawie stosunku jonów potasu do sodu), a także dużą zawartość witamin, soli mineralnych i przeciwutleniaczy. (źródło: Wikipedia)
Gotujemy bulion, do którego wkładamy włoszczyznę, cebulę i ziemniaki (wszystko drobno pokrojone) oraz liście laurowe.Tymczasem zielone szparagi kroimy na małe kawałki (pozbywamy się z dołu ok.5cm) , główki odkrajamy. Tak samo postępujemy ze szparagami białymi,z tym że ten rodzaj szparagów należy wcześniej obrać.Do bulionu po zagotowaniu dodajemy pokrojone szparagi i gotujemy do miękkości. Wyjmujemy liście laurowe, doprawiamy do smaku. Łyżkę zupy wlewamy do szklanki i czekamy aż trochę przestygnie. Do osobnej miseczki wbijam dwa żółtka, należy je dokładnie rozkłócić widelcem. Po czym dodaję zupę ze szklanki. Wszystko wlewamy do garnka - energicznie mieszając. Delikatnie należy zagotować zupę po czym blenderujemy wszystko na jednolity krem.
Główki odcięte od szparagów należy zblanszować. Następnie podczas podania możemy nimi udekorować wierzch zupy. Krem ten ma bardzo delikatny, wyjątkowy smak.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz