piątek, 20 stycznia 2012

PIEROGI



Trochę historii o pierogach.... 
    "Powszechnie panuje przekonanie – zarówno wśród Polaków, jak i cudzoziemców, że pierogi to typowe danie kuchni staropolskiej. Nic bardziej mylnego. Przypuszczalnie zostały sprowadzone z Dalekiego Wschodu .Ojczyzną powszechnie uznawanych pierogów  są Chiny gdzie do dnia dzisiejszego, talerzem pełnym tej znakomitej potrawy wita się Nowy Rok. Pierwszą ojczyzną pierogów w Europie były Włochy, sprowadzone przez Marco Polo, weneckiego kupca i podróżnika.
    Do Polski pomysł dotarł w XIII wieku dzięki biskupowi Jackowi Odrowążowi, który zachwycił się podczas pobytu w Kijowie. W Polsce bardziej znane były jako gotowane ciasto makaronowe z nadzieniem a nie ciasto pieczone czy też smażone w głębokim tłuszczu. Kiedyś przygotowywane wyłącznie z okazji świąt. Każde święto było wyróżnione innym kształtem i nadzieniem. Pierogi "kurniki" - duże pierogi weselne z różnymi nadzieniami, zawsze z dodatkiem mięsa kurzego; "knysze" - pierogi żałobne, podawane na stypie; "sanieżki" i "socznie" - słodkie pierożki pieczone najczęściej z okazji imienin. Słowo „pieróg” zastępowane liczbą mnogą „pierogi” oznaczają potrawę z ciasta pieczonego, smażonego w głębokim tłuszczu i gotowanego, cienko rozwałkowanego i wypełnionego różnym nadzieniem. W Polsce jako nadzienie najczęściej występują- mięso, kiszona kapusta z grzybami, kasza gryczana, lub na słodko z jagodami, truskawkami, twarogiem lub z ziemniakami, twarogiem i cebulą." (źródło:www.rodzinnetradycje.pl)

Moje propozycje farszu do pierogów?
RUSKIE- 1,5 kg ziemniaków ; 40 dag białego sera ;2 cebule ; pieprz, sól / Pokrój w kostkę cebulę i lekko zarumień na patelni z rozgrzanym olejem.Ugotuj ziemniaki-gdy ostygną, dodaj do nich biały ser oraz przysmażoną cebulę i dokładnie wszystko rozgnieć, tak by nie można było wyczuć żadnych grudek. Dopraw solą i pieprzem.
ZE SZPINAKIEM- 300 g szpinaku, 2 ząbki czosnku, sok z cytryny, gałka muszkatowa (można dodać również fetę) Szpinak siekamy i smażymy. Zdejmujemy z patelni i dodajemy wyciśnięty czosnek. Doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Następnie polewamy odrobiną soku z cytryny. Całość mieszamy.
Z KASZĄ GRYCZANĄ- szklanka kaszy gryczanej, dwie szklanki wody, 1 kostka białego twarogu chudego 250g,pasek wędzonego boczku ok 200g,duża cebula,stołowa łyska masła,sól,pieprz.Należy ugotować kaszę na sypko w dwóch osolonych szklankach wody.Cebulę, drobno posiekać i przyrumienić na maśle, pokruszyć twaróg, dodać do kaszy, wymieszać, zalać tłuszczem z przyrumienioną cebulą i skwarkami z boczku, dodać sól i pieprz – wymieszać.
Z ŁOSOSIEM- 200g łososia, 200g sera białego, 1 cebula, 1 żółtko, szczypta soli, pieprzu i natka pietruszki. Kawałek łososia upiec w przyprawach do ryb, rozkruszyć, dodać białego sera. Cebulkę zeszklić na maśle, dodać żółtko. Wszystkie składniki zmiksować blenderem na "różową masę" dodając szczyptę soli, pieprz i natkę pietruszki na koniec.
Z MIĘSEM MIELONYM- cebula biała, mięso mielone 300g ,cebula czerwona ,szczypta pieprzu,soli,sos do bolognese (należy uważać ilością sosu by farsz nie był zbyt rzadki), można dodać tez do każdego pieroga odrobinę startego żółtego sera. / Mięso mielone podsmażyć z cebulą. Doprawić solą, pieprzem i sosem.

CIASTO NA PIEROGI (na jedna serię pierogów) : 300g mąki ;2jajka; 1/2 szklanki ciepłej wody, szczypta soli.Zagnieć dokładnie ciasto z mąki, jajek, soli i ciepłej wody.Ciasto rozwałkuj, szklanką wycinaj krążki, po czym nakładamy farsz i zlepiamy (ważne by przed zlepieniem zwilżyć wodą brzegi ciasta by się nie rozklejamy) ewentualnie można docisnąć do siebie brzegi widelcem :)

Na koniec wrzucamy na gorącą wodę - wyjmujemy po wypłynięciu podajemy np z kwaśną gęstą śmietaną, łyżką masła lub podsmażamy bądź pieczemy jak kto lubi :)

1 komentarz:

  1. http://magicaljune.pl/pierogi-z-maki-gryczanej-ze-szpinakiem-i-suszonymi-pomidorami/
    Polecam mój przepis na ciasto na pierogi z mąki gryczanej :) Pierogi smakują jak tradycyjne, ładnie się kleją i nie rozpadają się! A dzięki siemieniu lnianemu mają piękny, niecodzienny wygląd :)

    OdpowiedzUsuń